www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

MAŁA ARCHITEKTURA

OBIEKTY WYBRANE Z OBSZARU OPRACOWANIA STORNY

BYTOM - LEW ŚPIĄCYRzeźba ta była elementem, pochodzącego z 1873 roku, pomnika, który upamiętniał mieszkańców powiatu bytomskiego poległych w wojnie francusko - pruskiej w latach 1870? - 1871.
Składał się on z kamiennego cokołu, do którego były przytwierdzone tablice z nazwiskami poległych oraz figury z brązu umieszczonej na górze cokołu.
W maju 2008 roku "Lew śpiący" powrócił do Bytomia. Dzisiaj rzeźbę "Lwa śpiącego" autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego i Christiana Daniela Raucha możemy podziwiać na bytomskim Rynku.
Jest to zarówno wysokiej klasy dzieło artystyczne, jak i przykład ilustrujący dzieje europejskiego odlewnictwa.

Źródło:
Strona scdk.pl
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


CHORZÓW - FONTANNA CHŁOPIEC Z ŁABĘDZIEMFontannowa rzeźba autorstwa pochodzącego z Królewskiej Huty - czyli dzisiejszego Chorzowa - artysty Teodora E. Kalidego (ur. 1801) trafiła do miasta Chorzowa prawdopodobnie pod koniec XIX wieku, a więc już po śmierci autora. Kalide zmarł w Gliwicach w roku 1863. Rzeźbiarz zaprojektował "Chłopca z łabędziem" w swej berlińskiej pracowni w roku 1834.
Zrównoważona, wielokierunkowa kompozycja o zróżnicowanej fakturze, przedstawiająca postać nagiego chłopczyka obejmującego jedną ręką łabędzia o rozpostartych skrzydłach, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odlaną w brązie figurę zakupił król, a szereg innych żeliwnych, a nawet cynkowych jej odlewów odnaleźć można nie tylko w kilku miejscach w Polsce, ale także zagranicą.
W 1851 "Chłopiec z łabędziem" zaprezentowany został na pierwszej wystawie światowej w Londynie. Obejrzało go wówczas sześć milionów widzów. Dzieło tak spodobało się Królowej Wiktorii, że zakupiła rzeźbę i nakazała umieścić ją na terenie swej rezydencji na wyspie Wight. Rzeźbę dla Chorzowa zakupiono najprawdopodobniej z asortymentu handlowego huty gliwickiej. Do roku 1912 "Chłopiec..." zdobił miejską fontannę na rynku, później przeniesiony został na Blücherplatz, czyli obecny plac Matejki, gdzie stoi do dziś.

Źródło:
Strona chorzowianin.pl
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


CIESZYN - STUDNIA Z FIGURĄ ŚW. FLORIANAPozostałość dawnego systemu zasilania miasta w wodę. Pierwotnie drewniana, od 2 poł. XVI w. kamienna. Kamienną figurę św. Floriana na czworobocznym postumencie pośrodku ośmiobocznej sadzawki wykonał prawdopodobnie W. Donay w 70. latach XVIII w.
Barokowa figura ustawiona na masywnej, kowadełkowej stopce z bokami zdobionymi kartuszami. We frontowym kartuszu herb Cieszyna, w tylnym herb Śląska Cieszyńskiego. Na lewym boku w kartuszu data 1779. Święty Florian kroczy w stroju żołnierza, lewą ręką trzymając zwiniętą chorągiew. W prawej ręce trzyma kubeł z wodą, którą gasi mały domek stojący u stóp świętego.

Źródło:
Strona peuk.fiiz.pl Strona Odtur.pl
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


CIESZYN - STUDNIA TRZECH BRACIW Cieszynie nawiązuje do legendy o powstaniu miasta w 810 r. W XIV w. należała do dominikanów, do XIX w. wodę ze studni czerpał browar mieszczański z ul. Śrutarskiej.
W 1868 r. ustawiono żeliwną altankę, na której ścianach znajdowały się tablice z tekstem legendy o założeniu Cieszyna w języku łacińskim, polskim i niemieckim. Po 1945 r. tablicę z tekstem niemieckim wymieniono na płaskorzeźbę autorstwa Jana Raszki przedstawiającą spotkanie trzech braci Bolka, Leszka i Cieszka przy źródle.

Źródło:
Strona Cieszyn.pl
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


GLIWICE - LEW CZUWAJĄCYRzeźba została odlana wg modelu Theodora Kalidego w 1824 roku, pierwotnie stała na terenie Królewskiej Odlewni Żelaza.

Źródło:
Strona UM Gliwice
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


GLIWICE - FONTANNA TAŃCZĄCE FAUNYFontanna z rzeźbą Tańczących faunów z 1928 roku. Figury zostały umieszczone na cylindrycznym kamiennym cokole z rzeźbionym ornamentem z motywem z baranich głów i festonów. Autorem cokołu jest Hans Dammann. Autorem odlewów faunów jest prawdopodobnie gliwicki rzeźbiarz Peter Lipp.
Legenda głosi, że są to skłóceni burmistrzowie sąsiadujących ze sobą miast: Gliwic, Zabrza i Bytomia, nie mogący dojść do porozumienia w kwestii planowanego przed wojną połączenia miast w jedno miasto - Tripolis.

Źródło:
Strona UM Gliwice
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


GLIWICE - FONTANNA CHŁOPIEC Z ŁABĘDZIEMFontanna z rzeźbą Chłopca z łabędziem jest kopią rzeźby odlanej z brązu według modelu Theodora Erdmanna Kalidego z 1833 roku.
Pierwszy, żeliwny odlew rzeźby prezentowany był na wystawie w Akademii Berlińskiej w 1894 roku, później figurę odlewano w żeliwie, brązie i cynku. Praca Kalidego wzbudzała powszechny podziw, zdobywając m.in. brązowy medal na wystawie światowej w Londynie w 1851 roku.

Źródło:
Strona UM Gliwice
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


GLIWICE - FONTANNA NEPTUNARzeźba autorstwa Johannesa Nitschego, wykonana z piaskowca, pochodzi z 1794 roku. Zwyczajowo rzeźby Neptuna stały w miastach nadmorskich. W przypadku Gliwic rzeźba została ustawiona tuż po ukończeniu budowy Kanału Kłodnickiego, który za pośrednictwem Odry połączył Gliwice z morzem.

Źródło:
Strona UM Gliwice
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


PRUDNIK - BAROKOWA FONTANNARynek w Prudniku wypełnia barokowa fontanna. Powstała w siedemnastym wieku, a jej podstawę stanowi basen z piaskowca. W basenie ustawiono rzeźbę atlantów dźwigających muszlę. Fontanna zwieńczona jest dwugłowym orłem z koroną oraz z herbem Prudnika.

Źródło:
Strona Miasta Prudnik
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


ŚWIERKLANIEC - RZEŹBY WALCZĄCYCH ZWIERZĄT

Budując Mały Wersal książę Guido von Donnersmarck korzystał z usług francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta przedstawiające walczące zwierzęta, Odlane były w roku 1872 z żeliwa.

Źródło:
Tablica informacyjna obiektu
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


ŚWIERKLANIEC - FONTANNA TRZY GRAJCEInnym dziełem Fremieta znajdującym się na terenie parku Świerklanieckiego jest fontanna. Jest ona wzorowana na podobnej fontannie znajdującej się na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rzeźba ta przedstawia trzy grajce podtrzymujące kulę.

Źródło:
Tablica informacyjna obiektu
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


TARNOWSKIE GÓRY - DZWONNICA GWARKÓWStojąca na podmurówce z kamienia wapiennego drewniana wieża posiada konstrukcję słupową oraz dach namiotowy kryty gontem. Wzniesiona została w wieku XIX. , choć pierwsze tego rodzaju obiekty istniały na tych terenach, przy ówczesnych kopalniach, zapewne już w wieku XVI. Z pewnością XIX-wieczny jest zawieszony na niej dzwonek szychtowy. Dzwonnica do Tarnowskich Gór przeniesiona została z kopalni dolomitu z niedalekich Bobrownik Śląskich lub z kopali Fryderyk.

Źródło:
slaskie.travel
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico