www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

KAPLICZKI i KRZYŻE

OBIEKTY WYBRANE Z OBSZARU OPRACOWANIA STORNY

BIERUŃ - KRZYŻ "BOŻA MĘKA" (1807r.)Pod krzyżem klęcząca św. Maria Magdaleną, na cokole płaskorzeźbione reliefy Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty oraz postać mężczyzny zdejmującego kapelusz - setnika.

Na dolnym cokole widnieje napis:
"FUNDATORZI ANTONI DRABIK I ANNA KRUPSKA DNIA 10 SERPNIA 1807".

Krzyż kamienny "Boża Męka", znajduję się na cmentarzu przy kościele pw. św. Walentego

Źródło:
"Madonny drewnianych kociołów na ziemi pszczyńskiej" - Jan Gałaszek, Natalia M. Ruman, Aleksander Spyra
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


BORONÓW - KAPLICZKA ŚW. BARBARY (1740r.)Kapliczka została zbudowana w 1740 roku. Potwierdza to napis łaciński, widniejący wewnątrz, na bocznej ścianie:

"Hujus Fundator est Dei Pecator Anno 1740 R"

Do końca XIX wieku znajdowała się ona w Zumpach. Podanie głosi, że codziennie rano zbierali się przy niej górnicy na modlitwę, przed udaniem się do pracy w tamtejszej kopalni rudy żelaza. Po zlikwidowaniu kopalni została ona przeniesiona do Boronowa na obecne miejsce.

Pierwotny XVIII wieczny obraz olejny św. Barbary znajduję się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Źródło:
Tablica informacyjna - STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BORONOWSKIEJ
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


BORONÓW - KAPLICZKA ŚW. JANA NEPOMUCENA (1760r.)Kapliczka pochodzi z 1760 roku. Podanie ludowe głosi, że zbudował ja pustelnik, który w tamtym czasie przebywał w tutejszym lesie.

Przed wiekami tędy prowadziła droga z Boronowa do Częstochowy. Przy tej przygranicznej kapliczce boronowscy duszpasterze żegnali coroczne pielgrzymki parafialne, udające się na Jasną Górę, tu je również witali. Ta tradycja utrzymywała się aż do roku 1936, to jest do czasu budowy drogi bitnej Boronów Konopiska.

Ściany kapliczki posiadają konstrukcję słupowo - ryglową. Wewnątrz znajduje się stara, drewniana figura barokowo - ludowa. Rekonstrukcja tej kapliczki znajduje się od kilkudziesięciu lat w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Źródło:
Tablica informacyjna - STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BORONOWSKIEJ
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


BUJAKÓW - KAPLICZKA SZWEDZKA (1627r.)W czasie trwania wojny 30 letniej na polach Bujakowskich doszło do bitwy między wojskami katolickimi Habsburgów a wojskami protestanckimi szwedzko-duńskimi pod dowództwem generała Mansfelda. Poległo wówczas wielu żołnierzy.

Katolickich pochowano na cmentarzu obok kościoła zaś protestanckich na skraju lasu za wsią. Pochowano tu około 200 żołnierzy, stawiając na jej mogile kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Działo się to w 1627 roku.

Kapliczkę otaczano szczególną opieką. W 1983 roku figurkę Matki Boskiej zabrano w celu odnowienia i przeprowadzenia badań. Ustalono, że figurka pochodzi z okresu 1420-1440 roku.

Figurkę Matki Boskiej umieszczono w prezbiterium kościoła Bujakowskiego. Spontanicznie rozwinął się kult M.B. Bujakowskiej, który zakończył się koronacją 9 września 2000 roku.

Źródło:
Tablica informacyjna obiektu
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


GŁOGÓWEK - KAPLICA GROBU PAŃSKIEGO (z 1634r./1822r.)Do osobliwości Głogówka należy ta kaplica, która jest kopią - Bożego Grobu w Jerozolimie. Ufundował ją hrabia Jerzy III von Oppersdorff w 1634 roku. W 1714 roku została odnowiona. i wtedy zmieniono nieco fasadę tego obiektu. W roku 1822, po spaleniu się kaplicy; na nowo ją odbudowano odbiegając również od poprzedniego, zewnętrznego wyglądu, między innymi nie odtworzono wieżyczki. Mimo dodanych do niej neogotyckich elementów zachowała swój pierwotny barokowy charakter.

We wnętrzu znajdują się dwa pomieszczenia. Pierwsze - obszerniejsze - ma charakter kaplicy, a zarazem przedsionka. Na środku kamień przywieziony z Jerozolimskiej Góry Kalwarii. W tym pomieszczeniu znajdują się narzędzia Męki Chrystusa i krzyżyki zostawiane przez pielgrzymów. Naprzeciw drzwi nisza z niskim wejściem, stanowiąca komorę grobową, w której znajduje się barokowa rzeźba Chrystusa w Grobie. Przejście tak niskie, że trzeba przeciskać się na kolanach.

Źródło:
Tablica informacyjna obiektu.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


RUDA ŚLĄSKA - KAPLICZKA SZWEDZKA (pierwsza połowa XVII wieku)Najstarszy zabytek sakralny w Rudzie Śląskiej z pierwszej połowy XVII wieku.

Postawiono ją w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w miejscu grobów żołnierzy szwedzkich poległych w bitwie z woskami cesarskimi.

Inna wersja historii obiektu dotyczy okresu reformacji na Śląsku. Kapliczka miała stanowić namiastkę kościoła w czasie kiedy luteranie wyrugowali katolików rzymskich z kościoła w Bielszowicach, ci zaś postawili za wsią małą kapliczkę.

Źródło:
Tablica informacyjna obiektu.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico