www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

KAPLICZKI i KRZYŻE

OBIEKTY WYBRANE Z OBSZARU OPRACOWANIA STORNY

BORONÓW - KAPLICZKA ŚW. BARBARY (1740r.)Kapliczka została zbudowana w 1740 roku. Potwierdza to napis łaciński, widniejący wewnątrz, na bocznej ścianie:

"Hujus Fundator est Dei Pecator Anno 1740 R"

Do końca XIX wieku znajdowała się ona w Zumpach. Podanie głosi, że codziennie rano zbierali się przy niej górnicy na modlitwę, przed udaniem się do pracy w tamtejszej kopalni rudy żelaza. Po zlikwidowaniu kopalni została ona przeniesiona do Boronowa na obecne miejsce.

Pierwotny XVIII wieczny obraz olejny św. Barbary znajduję się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Źródło:
Tablica informacyjna - STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BORONOWSKIEJ
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


BUJAKÓW - KAPLICZKA SZWEDZKA (1627r.)W czasie trwania wojny 30 letniej na polach Bujakowskich doszło do bitwy między wojskami katolickimi Habsburgów a wojskami protestanckimi szwedzko-duńskimi pod dowództwem generała Mansfelda. Poległo wówczas wielu żołnierzy.

Katolickich pochowano na cmentarzu obok kościoła zaś protestanckich na skraju lasu za wsią. Pochowano tu około 200 żołnierzy, stawiając na jej mogile kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Działo się to w 1627 roku.

Kapliczkę otaczano szczególną opieką. W 1983 roku figurkę Matki Boskiej zabrano w celu odnowienia i przeprowadzenia badań. Ustalono, że figurka pochodzi z okresu 1420-1440 roku.

Figurkę Matki Boskiej umieszczono w prezbiterium kościoła Bujakowskiego. Spontanicznie rozwinął się kult M.B. Bujakowskiej, który zakończył się koronacją 9 września 2000 roku.

Źródło:
Tablica informacyjna kapliczki
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk


RUDA ŚLĄSKA - KAPLICZKA SZWEDZKA (pierwsza połowa XVII wieku)Najstarszy zabytek sakralny w Rudzie Śląskiej z pierwszej połowy XVII wieku.

Postawiono ją w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w miejscu grobów żołnierzy szwedzkich poległych w bitwie z woskami cesarskimi.

Inna wersja historii obiektu dotyczy okresu reformacji na Śląsku. Kapliczka miała stanowić namiastkę kościoła w czasie kiedy luteranie wyrugowali katolików rzymskich z kościoła w Bielszowicach, ci zaś postawili za wsią małą kapliczkę.

Źródło:
Tablica informacyjna obiektu.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
© 2011 - 2021 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico