www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

KOLEGIATY


KOLEGIATY




Wśród kapituł śląskich największe znaczenie, choćby z racji prawa elekcji biskupa, miała kapituła katedralna we Wrocławiu. Mniejsze znaczenie w diecezji, co najwyżej regionalne, miały kapituły kolegiackie. Mieściły one przede wszystkim znaczenie liturgiczno-modlitewne — przekonuje ks. Kazimierz Dola. Znaczenie kolegiat ograniczało się do danej miejscowości i do sprawy kultu, które stanowiły główny cel ich istnienia — objaśnia wytrawny badacz dziejów kościoła śląskiego, Tadeusz Silnicki. Ustrój kapituł kolegiackich wzorowany był na katedralnej. Strukturę tworzyli prałaci, kanonicy i wikariusze, a czasem także — w zakresie szkolnictwa —scholastycy.(1)

Wszyscy zaliczani byli do elity- duchowieństwa świeckiego i zajmowali wysokie miejsce w hierarchii społecznej. Poza Officium Diuinum, a zatem służbą bożą, pełnili nieraz rolę kancelistów książęcych, zawiadywali dobrami biskupimi, uczestniczyli w zarządzaniu diecezją lub też obejmowali funkcję w sądach kościelnych. Członkowie kapituły, pozbawieni dochodów, jakie należne były proboszczom za posługi duszpasterskie, utrzymywali się z prebend. Ustanawiano je na dochodach Kościoła (zwykle z dziesięcin), dworu książęcego, rycerstwa oraz bogatych mieszczan. Kapituły otrzymywały- nadania ziemskie, dochód z praw i rzeczy a także liczne przywileje, w tym immunitety sądowe. Przekazywano im w opiekę relikty świętych, wokół których budowały lokalny kult, czerpiąc dodatkowe dochody z ofiar składanych przez wiernych.(2)

KOLEGIATY NA TERENIE KSIĘSTWA OPOLSKO-RACIBORSKIEGO




Opole (1235) - w opracowaniu


Kościół katedralny Świętego Krzyża w Opolu

Racibórz (1292) - opracowanie


Kaplica zamkowa św. Tomasza Kantuaryjskiego w Raciborzu.

Głogówek (1377) - w opracowaniu


Kolegiata św. Bartłomieja w Głogówku

Niemodlin (1389) - w opracowaniu


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie


ZAKRES TERYTORIALNY




Opracowanie mapy - Sylwester Kacprzyk



literatura - źródła opracowania/fragmenty książki


(1)- Grzegorz Wawoczny "KAPLICA ZAMKOWA W RACIBORZU PERŁA GOTYKU I POMNIK DZIEJOWY" str.27

(2)- Grzegorz Wawoczny "KAPLICA ZAMKOWA W RACIBORZU PERŁA GOTYKU I POMNIK DZIEJOWY" str.28




© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico