www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

NAJ - PERŁY

OBIEKTY WYBRANE Z OBSZARU OPRACOWANIA STORNY

CIESZYN - JEDEN Z NAJSTARSZYCH SAKRALNYCH ZABYTKÓW W POLSCERotunda św. Mikołaja w Cieszynie - Pierwsza chrześcijańska, świątynia w Cieszynie, najstarszy i najcenniejszy zabytek Śląska Cieszyńskiego. Obiekt zbudowany przed panowaniem Piastów Cieszyńskich. Pełnił bardzo ważną rolę kościoła grodowego w czasie panowania cieszyńskich Piastów (do 1653 roku). Powstała w XI wieku, przebudowana w XIV. Wybudowana z miejscowego kamienia wapiennego na rzucie koła z półkolistą apsydą. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość do podstawy sklepienia 11,3 m.

Źródło:
Rotunda - informacja turystyczna.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


GLIWICE - NAJWYŻSZA DREWNIANA BUDOWLA W EUROPIERadiostacja Gliwicka - Zabytkowa wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Wieża ma wysokość 110,7 m. Drabina wiodąca na szczyt ma 365 szczebli. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa.

Źródło:
Radiostacja Gliwicka, strona internetowa.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


MOSZNA - NAJBARDZIEJ ZNANY OBIEKT ARCHITEKTONICZNY W POLSCEZamek w Mosznej - Zbudowany na przełomie XIX i XX w. Budowla wzniesiona przez Huberta von Thiele-Wincklera. To wspaniała rezydencja pałacowa. W zamku jest 365 pomieszczeń, a w jego sylwece dominuje 99 wież i wieżyczek. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na Śląsku Opolskim.

Źródło:
Zamek w Mosznej, strona internetowa.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


OZIMEK - NAJSTARSZY ŻELAZNY MOST WISZĄCY NA KONTYNENCIE EUROPEJSKIMMost żelazny w Ozimku - Najstarszy żelazny most wiszący na europie. Most oddano użytku w 1827 r. i był na owe czasy dziełem pionierskim i ewenementem na światową skalę. Most składa się z przęsła podwieszonego do żelaznych łańcuchów, wspartych na dwóch żeliwnych pylonach, złożonych z odlewanych, ażurowych płyt, zwieńczonych neogotyckimi portalami. Ważąca około 55 ton konstrukcja oparta jest na murowanych przyczółkach. Rozpiętość w osiach pylonów wynosi 31,5 m, przęsło mierzy 28,6 m długości i 6,0 m szerokości, a cały most składa się z około 1600 żelaznych części - w dużej mierze wykonanych ręcznie, kutych.

Źródło:
Most żelazny w Ozimku, miejska strona internetowa
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


PSZCZYNA - NAJCENNIEJSZY ZABYTEK ARCHITEKTURY REZYDENCJONALNEJ NA GÓRNYM ŚLĄSKUZamek w Pszczynie - Jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej na Górnym Śląsku. Zamek w Pszczynie należy do nielicznych tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi pszczyńskiej.

Źródło:
Zamek w Pszczynie, strona internetowa.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


RACIBÓRZ - NAJCENIEJSZA KAPLICA ZAMKOWA NA ŚLĄSKUKaplica Zamkowa Świętego Tomasza Kantuntuaryjskiego w Raciborzu - Około 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Wezwanie upamiętnia spór między biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem, którego finał, opisany przez Jana Długosza, rozegrał się w Raciborzu. Znawcy nie mają wątpliwości, że kaplica stanowi dziś najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też, ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy, śląską Saint-Chapelle. Ze starych przekazów wiadomo, że niegdyś przechowywano tu i czczono święte relikwie, najprawdopodobniej szczątki kanonizowanego biskupa z Canterbury.

Źródło:
Zamek w Raciborzu, strona internetowa.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA

SIEWIERZ - JEDEN Z NAJSTARSZYCH KOŚCIOŁÓW W POLSCEKościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu - budowla siewierska należy do grupy jednoprzestrzennych kościołów emporowych, datowanych na czas od 2 poł. XI w. do 2 poł. XII w. Wznoszono je głównie w ośrodkach władzy kasztelańskiej, a ich fundatorem był władca, dla którego przeznaczona była empora, którą zajmował podczas nabożeństw jest to świątynia romańska, niewielka i bardzo prosta w swym układzie, wzniesiona z ciosów piaskowca na planie prostokąta z absydą od wschodu. Wewnątrz po zachodniej stronie nawy pierwotnie znajdowała się empora, po której, zachowały się wyraźne ślady w postaci przyściennych filarków i jednego wspornika. Kościół od momentu swojego powstania, do 2 poł. XIII w pełnił rolę świątyni grodowej i jedynego centrum parafii siewierskiej. W 1233 r., odbył się w nim synod biskupów, w którym uczestniczyli min. opaci klasztorów benedyktyńskich w Tyńcu, Łysej Górze i Mogilnie, biskup wrocławski Tomasz i archidiakon opolski Reginald.

Źródło:
Informacja obiektu.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


TARNOWSKIE GÓRY - NAJWIĘKSZA I NAJWAŻNIEJSZA HISTORYCZNIE KOPALNIA SREBRA (UNESCO)Kopalnia Rud Srebronośnych oraz sztolnia Czarnego Pstrąga - Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga,jest to najduższy w Polsce podziemny przepływ łodziami.To 600-metrowa trasa, którą pokonuje się płynąc łodzią na głębokości 30 metrów. W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o stałej temperaturze.

Źródło:
Kopalnia Rud Srebronośnych oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, strona internetowa.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA© 2011 - 2024 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico