www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt


Ikony kultu


Matka Boska Bytomska                                 


Wizerunek Matki Boskiej Bytomskiej namalowany temperą na deskach lipowych w latach 1400- 1420 r. Artysta anonimowy. Obraz namalowany na Śląsku z pokrewiństwami do malarstwa czeskiego z XI w. i jest zaliczany do tzw. madonn piekarskich. Obraz znajduje się kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu. Obraz okresowo (lata 1862-1974) znajdował się w kaplicy w Szombierkach. Obecnie przechowywany jest na plebanii, a w ołtarzu głównym (w zwieńczeniu) można oglądać jego kopię.

źródło: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu

Matka Boska Bolesna - Miasteczko Śląskie


Cudowny, barokowy obraz Matki Boskiej Bolesnej namalowany na desce ok. 1669 roku, okryty sukienką w 1770 roku. ..."z Obrazem N.M.Panny Bolesnej, Łaskami Słynący, do której lud tak z Cesarskiej, jak i też Polskiej Strony szczególniejsze ma nabożeństwo"

źródło:
Kościół Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim

Matka Boska Mikulczycka - Zabrze Mikulczyce


Madonna Mikulczycka, zwana przez wiernych "Panienką". Na wzgórze kościelne w Mikulczycach przybywali pielgrzymi nawet z Czech i Węgier, by czcili Madonnę Mikulczycką. Pielgrzymujący do świętego wizerunku Madonny, wierni powierzają Jej swoje troski i problemy.

źródło:
Kościół Św.Wawrzyńca w Zabrzu Mikulczycach

Matka Boska Zbrosławicka - Zbrosławice


Rzeźbiarz jak i dokładny czas powstania figurki jest nieznany. Wiadomo że pochodzi z Austrii. Figurka jako słynąca łaskami jest czczona już od XVw. w klasztorze SS Dominikanek w Inbach pod Wiedniem. Figurka Matki Boskiej z Dziciątkiem Jezus przy sercu jest wykonana z drzewca lipowego ma wielkość 43cm. Figurka jest odziana w suknię i płaszcz. Na głowie znajdujesie korona z miedzi mocno pozłoconej, ozdobiona 64 szlachetnymi kamieniami różnej wielkości i koloru. Z historycznych przekazów wiemy, że figurka stała się prywatną własnością księżnej Petroneli. Przed swoją śmiercią oddaje Ją swej córce Fryderyce, która w roku, 1788 przekazuje ten najdroższy skarb rodzinnyswemu kuzynowi Gustawowi v.Stockmans z Sierót pod Gliwicami. Ten z kolej oddaje Figurkę swojemu synowi Ernetowi, dzidzicowi z Zbrosławic, Wieszowej i Midear. I w ten sposób Figurka Matki Boskiej znalazła się w Zbrosławicach. Pobożny lud zawsze uważał Ją za cudowną.

źródło:
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Zbrosławice

Literatura - źródła opracowania


-Stony parafii i źródła internetowe. -Zdjęcia Sylwester Kacprzyk

© 2011 - 2021 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico