www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

NAJ - PERŁY

PerłyRotunda w Cieszynie - Pierwsza chrześcijańska, świątynia w Cieszynie, najstarszy i najcenniejszy zabytek Śląska Cieszyńskiego. Obiekt zbudowany przed panowaniem Piastów Cieszyńskich. Pełnił bardzo ważną rolę kościoła grodowego w czasie panowania cieszyńskich Piastów (do 1653 roku). Powstała w XI wieku, przebudowana w XIV. Wybudowana z miejscowego kamienia wapiennego na rzucie koła z półkolistą apsydą. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość do podstawy sklepienia f 1,3 m.
GALERIA
Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu - budowla siewierska należy do grupy jednoprzestrzennych kościołów emporowych, datowanych na czas od 2 poł. XI w. do 2 poł. XII w. Wznoszono je głównie w ośrodkach władzy kasztelańskiej, a ich fundatorem był władca, dla którego przeznaczona była empora, którą zajmował podczas nabożeństw jest to świątynia romańska, niewielka i bardzo prosta w swym układzie, wzniesiona z ciosów piaskowca na planie prostokąta z absydą od wschodu. Wewnątrz po zachodniej stronie nawy pierwotnie znajdowała się empora, po której, zachowały się wyraźne ślady w postaci przyściennych filarków i jednego wspornika. Kościół od momentu swojego powstania, do 2 poł. XIII w pełnił rolę świątyni grodowej i jedynego centrum parafii siewierskiej. W 1233 r., odbył się w nim synod biskupów, w którym uczestniczyli min. opaci klasztorów benedyktyńskich w Tyńcu, Łysej Górze i Mogilnie, biskup wrocławski Tomasz i archidiakon opolski Reginald.
GALERIA
Radiostacja Gliwicka - Zabytkowa wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Wieża ma wysokość 110,7 m. Drabina wiodąca na szczyt ma 365 szczebli. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa.
GALERIA
Sanktuarium na Górze św. Anny - Miejsce kultu religijnego związane jest cudowną figurką św. Anny Samotrzeciej. Powstanie figurki datuje się na połowę XV stulecia. Przedstawia ogromną wartość historyczną i artystyczną. Należy do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku. Jest to rzeźba prymitywna o wysokości 66 cm, pomalowana w kolory: zieleń i czerwień. Św. Anna w lewej ręce trzyma córkę NMP, a na prawej wnuka Jezusa Chrystusa.
GALERIA
Osiedle "Nikiszowiec" w Katowicach - Osiedle robotnicze Nikiszowiec wybudowane w pierwszej dekadzie XX wieku według projektu Georga i Emila Zillmannów. Jest doskonałym przykładem nowoczesnego budownictwa patronackiego na terenie Górnego Śląska.
GALERIAKopalnia Rud Srebronośnych oraz sztolnia Czarnego Pstrąga - Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga,jest to najduższy w Polsce podziemny przepływ łodziami.To 600-metrowa trasa, którą pokonuje się płynąc łodzią na głębokości 30 metrów. W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o stałej temperaturze.
GALERIA

ŹRÓDŁA OPRACOWANIA


- Zamek w Raciborzu, strona internetowa
- Rotunda,informacja turystyczna
- Radiostacja Gliwicka, strona internetowa
- Sanktuarium na Górze św. Anny, strona internetowa
- Osiedle "Nikiszowiec",informacja turystyczna
- Zamek w Pszczynie, strona internetowa muzeum zamkowego
- Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu,informacja turystyczna
- Zamek w Mosznej, strona internetowa muzeum zamkowego
- Most żelazny w Ozimku, miejska strona internetowa
- Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich, strona internetowa
- Kościół Św. Anny - Sanktuarium w Oleśnie, miejska strona internetowa
- Kopalnia Rud Srebronośnych oraz sztolnia Czarnego Pstrąga, strona internetowa
- zdjęcia Sylwester Kacprzyk 

 Zamek w Mosznej - Zbudowany na przełomie XIX i XX w. Budowla wzniesiona przez Huberta von Thiele-Wincklera. To wspaniała rezydencja pałacowa. W zamku jest 365 pomieszczeń, a w jego sylwece dominuje 99 wież i wieżyczek. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na Śląsku Opolskim.
GALERIA
Most żelazny w Ozimku - Najstarszy żelazny most wiszący na europie. Most oddano użytku w 1827 r. i był na owe czasy dziełem pionierskim i ewenementem na światową skalę. Most składa się z przęsła podwieszonego do żelaznych łańcuchów, wspartych na dwóch żeliwnych pylonach, złożonych z odlewanych, ażurowych płyt, zwieńczonych neogotyckimi portalami. Ważąca około 55 ton konstrukcja oparta jest na murowanych przyczółkach. Rozpiętość w osiach pylonów wynosi 31,5 m, przęsło mierzy 28,6 m długości i 6,0 m szerokości, a cały most składa się z około 1600 żelaznych części - w dużej mierze wykonanych ręcznie, kutych.
GALERIA
Zamek w Pszczynie - Jeden z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej na Górnym Śląsku. Zamek w Pszczynie należy do nielicznych tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi pszczyńskiej.
GALERIA
Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich - Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja to najbardziej znane sanktuarium na Ślasku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. Rosnący kult Matki Bożej pociągnął za sobą ożywienie ruchu pątniczego. Wśród rzeszy piekarskich pielgrzymów był m.in. król Jan III Sobieski zmierzający pod Wiedeń 1683 r.
GALERIAKościół Św. Anny - Sanktuarium w Oleśnie - Drewniana rzeźba św. Anny Samotrzeciej z przełomu XV/XVI w. otaczana jest wielkim kultem w Oleśnie i okolicy. W latach 1669-1670 mistrz ciesielski Marcin Snopek (Sempek) dobudował do istniejącego sanktuarium pięć kaplic o wystroju barokowym. Całość przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta, stanowiąc unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.
GALERIAKaplica Zamkowa Świętego Tomasza Kantuntuaryjskiego w Raciborzu - Około 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Wezwanie upamiętnia spór między biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem, którego finał, opisany przez Jana Długosza, rozegrał się w Raciborzu. Znawcy nie mają wątpliwości, że kaplica stanowi dziś najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też, ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy, śląską Saint-Chapelle. Ze starych przekazów wiadomo, że niegdyś przechowywano tu i czczono święte relikwie, najprawdopodobniej szczątki kanonizowanego biskupa z Canterbury.
GALERIA


© 2011 - 2019 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Œ Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico