www.skladnica-gornoslaska.pl                             o stronie                             bibliografia                             kontakt

NAJSTARSZE ŚWIĄTYNIE MUROWANE DO 1500 ROKU

OBIEKTY WYBRANE Z OBSZARU OPRACOWANIA STORNY

CIESZYN - ROTUNDA ŚŚ. MIKOŁAJA I WACŁAWA (XI lub XII wiek - styl romański)Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie - Pierwsza chrześcijańska, świątynia w Cieszynie, najstarszy i najcenniejszy zabytek Śląska Cieszyńskiego. Obiekt zbudowany przed panowaniem Piastów Cieszyńskich. Pełnił bardzo ważną rolę kościoła grodowego w czasie panowania cieszyńskich Piastów (do 1653 roku). Powstała w XI wieku, przebudowana w XIV. Wybudowana z miejscowego kamienia wapiennego na rzucie koła z półkolistą apsydą. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość do podstawy sklepienia 11,3 m.

Źródło:
Rotunda - informacja turystyczna.
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA


SIEWIERZ - KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA (1144r lub 1164r - styl romański)Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu - budowla siewierska należy do grupy jednoprzestrzennych kościołów emporowych, datowanych na czas od 2 poł. XI w. do 2 poł. XII w. Wznoszono je głównie w ośrodkach władzy kasztelańskiej, a ich fundatorem był władca, dla którego przeznaczona była empora, którą zajmował podczas nabożeństw jest to świątynia romańska, niewielka i bardzo prosta w swym układzie, wzniesiona z ciosów piaskowca na planie prostokąta z absydą od wschodu. Wewnątrz po zachodniej stronie nawy pierwotnie znajdowała się empora, po której, zachowały się wyraźne ślady w postaci przyściennych filarków i jednego wspornika. Kościół od momentu swojego powstania, do 2 poł. XIII w pełnił rolę świątyni grodowej i jedynego centrum parafii siewierskiej. W 1233 r., odbył się w nim synod biskupów, w którym uczestniczyli min. opaci klasztorów benedyktyńskich w Tyńcu, Łysej Górze i Mogilnie, biskup wrocławski Tomasz i archidiakon opolski Reginald.

Źródło:
Informacja obiektu
Zdjęcie:
Sylwester Kacprzyk
GALERIA
© 2011 - 2021 SKŁADNICA GÓRNOSLĄSKA
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko za zgodą właściciela.
WŁAŚCICIEL I ADMINISTRATOR STRONY Sylwester Kacprzyk - Firma Usługowo-Handlowa Geometrico